Epifania

Na Cyprze, tak jak i w Grecji , 6 stycznia to święto Epifania (Epiphany - oświecenie), powszechne znane jako Phōta (Φώτα), czyli światło. Tradycyjnie jest to dzień błogosławieństwa wód morskich. Termin ten w przeszłości ozśnaczał koniec zakazu żeglowania związanego z niesprzyjającą pogodą w zimie. Podczas niezwykle widowiskowej ceremonii z okazji Epifanii, do morza wrzucony zostaje drewniany krzyż, a młodzi mężczyźni wyścigują się w wodzie - który pierwszy go wyłowi, ma zapewnione szczęście i powodzenie przez cały nowy rok. 

Świętowanie Oświecenia związane jest przede wszystki z chrztem Jezusa w rzece Jordan, którego dokonał Św. Jan Chrzciciel. Z tej okazji w tym samym dniu według kalendarza greckiego obchodzone są imieniny Yannisa, Yanny, Yoanny itd.


Orszak, który maszerował z pobliskiej cerkwii w kierunku morza. Na przedzie szła orkiestra, a za nimi dostojnicy kościelni.
Specjalnie przygotowane molo na pobliskiej plaży.

Tu widać grono śmiałków, panowie w różnym  wieku i nawet 2 kobiety:) Wczoraj pięknie świeciło słońce, temperatura  około 20 stopni, ale woda na pewno nie była zbyt ciepła...


Krzyż został rzucony do wody na sznurku, tu widać pędzących po niego młodzieńców:)
Zwycięzca był tylko jeden, ale przecież to święto kościelne i wszscy którzy zanurzyli się w wodzie dostąpili zaszczytu ucałowania krzyża. Później obsypano ich jeszcze kwiatami, gałązkami i na koniec wypuszczono białe gołębice.


12 komentarzy:

 1. A u nas Orszaki Trzech Króli, to dziwne, ale pierwszy raz je widzę... Zresztą podobnie jak i ten opisywany przez Ciebie zwyczaj :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dość malownicze zwyczaje. Fajnie, że je kultywują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tradycja, a zwlaszcza swieta zwiazane z kosciolem sa tutaj bardzo serio traktowane.

   Usuń
 3. Chyba nie wskoczyłabym do wody :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bylo tak cieplo, ze sama mialam ochote poplynac:)

   Usuń
 4. Ciekawa relacja plus opis. Przyznam się, że nie wiedziałam o czymś takim. Co tylko pokazuje jak bardzo jestem ograniczona kulturowo ;) w sensie zamknięcia na inne kraje poza tym najbardziej znanymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bedz dla siebie taka ostra, nie jestesmy w stanie znaczwyczajow kulturowych wszystkich krajow swiata, nawet z sama Europa bylo by trudno;)
   Ale zawsze sie ciesze, jak moge jakas miejscowa ciekawostke opisac na blogu.

   Usuń
  2. Może i masz rację, ale powiem Ci że przed przyjazdem do UK nie myślałam o tym tyle, co teraz :) Różne wyjazdy wakacyjne planowałam pod innym kątem i w sumie to, co z nich wyniosłam nie było złe. Jednak zamieszkanie na Wyspach i kontakt z mieszanką różnych nacji sprawiło, że dobrze jest się otworzyć, choćby na obyczajowość. Trudno to sprecyzować, ale chyba wiesz o co mi chodzi ;)

   Usuń
 5. matko i córko, o tej porze roku wchodzić na własne zyczenie dowody? :O wariaci :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja dla odmiany uwielbiam rodos i strasznie za nim tęsknię... :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny zwyczaj.A u nas mi to zima mi to wiosna i Orszak Trzech Króli ��

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger