5 things i love about Cyprus

1. POGODA - przede wszystki 320 dni w roku świeci słońce! Temperatura w zimie spada najniżej do 10 stopni, od kwietnia do października mam lato:) Niemniej jednak na Cyprze śnieg jest zjawiskiem znanym- w styczniu/lutym biały puch pokrywa wieszchołki gór Trodos i nawet istnieja 2 wyciągi narciarskie.

2. PLAŻE+MORZE - po pierwsze Cypr ma najwyższy w Europie wskaźnik czystości wody morskiej, 90% kąpielisk spełnia najwyższe normy. Po drugie plaże - te w Limassol nie są najpiękniejsze, ale za to Nissi Beach w Aya Napie to istny kawałek raju.

3. WIELOKULTUROWOŚĆ - ponieważ nasza wyspa polożna jest pomiędzy Europą, Azją i Afryką, można spotkać tutaj mieszankę narodowości, religii, kuchni... W Limassol tuż obok cerkwii prawosławnej stoi meczet, pełno jest knajpek z jedzeniem z Bliskiego Wschodu, ostatnio otwiera sie dużo marketów z produktami z Bułgarii i Rumunii. Trudno powiedzieć czy więcej jest Anglików, Rosjan, Filipinek czy Libańczyków.

4. LUZ - na Cyprze nieznane jest pojęcie "wyścig szczurów", natomiast najczęściej używanym zwrotem jest "sega sega" , czyli powolutku,powolutku :) i tak powolutku, nie śpiesząc się nigdzie wszyscy sa zrelaksowani i uśmiechnięci. Na prawdę ciężko jest na początku do tego przywyknąć - pracuje w dużej międzynarodowej firmi i nawet tam nie ma nic NATYCHMIAST, najpierw kawa, potem parę żartów, później możemy przejść do sedna...

5. WINO  -  tanie i pyszne wino. Najlepsze wino można znaleść w wioskach położonych w górach w małych rodzinnych winiarniach. Słodka Comandarria to jeden narodowych trunków.


8 komentarzy:

 1. Cypr - mój plan na przyszłe wakacje :)
  Najważniejsze punkty 1,2, i 5 :)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Satysfakcja z urlopu gwarantowana:)

   Usuń
 2. sega sega? w grecji to siga siga sie mowi :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, to Cypryjski dialekt sie troche rozni od klasycznego greckiego, no ale sens jest ten zam ;)

   Usuń
 3. dziekuje za odwiedziny :) jak tylko znajde troche czasu to przeczytam blog od poczatku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. cypr... mam nadzieję, że nie długo tam zawitam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie ciekawostki i spostrzeżenia:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny blog! Na Cyprze byłam zaledwie raz, wieki temu i bardzo miło wspominam. Byle tylko skończyły się niesnaski cypryjsko - tureckie.

  Pozdrawiam z Dubaju :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger