Narodziny Afrodyty

Najsłynniejszym miejscem na Cyprze są skały Afrodyty.Według mitologii piękna Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu wyspy Cypr.  Afros po grecku znaczy piana. Jej kult zrodził się na Cyprze, a potem rozprzestrzenił na całą Grecję. Afrodyta wzbudzała pożądanie w każdym mężczyźnie, była ona w mitologii boginą miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności.

Legendarne miejsce narodzin boginii znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko miasta Paphos.  Skały Afrodyty nazywane są tutaj Petra tou Romiou i są obowiązkowym punktem wizyty każdego turysty. Plaża w Petra tou Romiou, jest kamienista i z trudem można się przedrzeć z brzegu do wody. Kilka metrów w głąb zatoczki wznosi się niewielki głaz, na którym –  według mitu – stanęła nowonarodzona bogini. Ten, kto opłynie go trzy razy, będzie miał gwarantowane powodzenie w miłości. 


 Skay Afrodyty to bardzo urokliwe miejsce, zwaszcza ogromne wrażenie robi widok z góry na zatoczkę. Natomiast kiedy już zejdziemy na dół, możmy być trochę zawiedzenie wątpliwą urodą plaży...

Na koniec ciekawostka na temat lokalnych zwyczajów - w jakimkolwiek ważnym na Cyprze miejscu, czy jest to miejsce kultu, czy antyczne zabytki, czy średniowieczne cerkwie - na drzewach zawiązywane są kawałki paieru, chusteczek itp. Nie jest to ekologiczne, ale związane z wierzeniami w pomyślność i dobry los nadal powszechnie praktykowane.


11 komentarzy:

 1. O tych chusteczkach to nie wiedzialam :D
  Fuuuj, okropnie to wyglada :) Ale jak to mam im w czymsc pomoc :/ Dziwne maja te wierzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taki zabobon chyba, mam tez zdjęcia z Protaras, gdzie koło cerkwi pełno przypapierowanych drzewek:)

   Usuń
 2. Byłam tam jakieś 11 lat temu. Pamiętam, że bardzo mi się podobał ten krajobraz wraz ze skałami, ale chusteczek itp. nie widziałam... Chyba:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tytułu pomyślałam że dziś rocznica jej narodzin :-P
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne miejsce, fajnie wyglądają te skałki :) A chusteczki to dla mnie nowość, nie miałam pojęcia, że coś takiego się robi ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post :)
  Na Cyprze miałam okazję byc - przepiękne miejsce - zazdroszczę Ci życia tam :))

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger