Postkolonialna architektura Limassol

Uwielbiam historię! Fascynują mnie czasy starożytności, imperium Bizatyjskiego, ale tak naprawdę intrygują mnie wszystkie epoki historyczne. W każdym miejscu staram się znaleść ciekawe budynki i inne pozostałości minionych lat. Niestety Limassol mimo, iż jest miastem z bogatą przeszłością, nie ma wielu dobrze zachowanych zabytków. Old Town to tak na prawde masa krętych uliczek z wieloma starymi, rozsypującymi się budynkami, dużo nieciekawych kamieniczek i niepasujących do siebie budowli.

Na szczęście zachowało się kilka pięknych, poskolonialnych budynków. Zauważyłam również, że ostatnio nastąpił trend na odrestaurowywanie zabytkowych budowli i coraz większą dbałość o przestrzeń dookoło, stawianie drewnianych ławek i stylizowanych latarni. Mam nadzieje,że kiedyś spacerując po Limassolskim starym mieście poczuje ducha czasu:)

Ratusz miejski

Sąd

cerkiew


Większość z tych budynków pochodzi z końca XIX wieku. Brytyjczycy przejęli Cypr w 1878 roku i od pierwszego dnia upodobali sobie Limassol. Wnieśli tu wiele zmian, wznosili budowle, budowali drogi, sadzili drzewa, uporządkowali centrum miasta, zainstalowali elektryczność.Wszystkie te innowacje znacząco przyczyniły się do ekonomicznego jak i kulturowego rozwoju miasta.

6 komentarzy:

 1. Kusisz tym Cyprem, oj kusisz :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Cypr chciałabym go odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Do takiego sądu nie bałabym się iść. Piękne te budynki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne widoki, "stare miasta" mają swój klimat;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze zdjęcie przedstawia budynek Administracji Dystryktu Limassol... nie jest to ratusz.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger