Wielkanoc na Cyprze

Nic mi się nie pomyliło, na Cyprze Wielkanoc obchodzimy właśnie teraz. Ponieważ na Cyprze  dominującym wyznaniem jest prawosławie, dlatego też Paschę obchodzi się według kalendarza juliańskiego, czyli może wypaść w innym terminie niż w Polsce.


Cypryjskie tradycje związane z Wielkanocą są bardzo ciekawe:
 • Wielkanoc poprzedzona jest 50 dniowym postem - Sarakosti , podczas którego nie nalezy spożywać produktów mięsnych, nabiału i alkoholu. Podczas mojego pierwszego roku na Cyprze byłam zaskoczona tym, że większość ludzi na prawdę stara się tego postu przestrzegać.
 • Podczas Niedzieli Palmowej do poświęcenia w cerkwii zabiera sie prawdziwe liście palm (mamy ich tu pod dostatkiem;)), a takż gałązki drzewa oliwnego.
 • W Wielki Czwartek tradycyjnie wypiekane są Flaunes, czyli kwadratowe bułeczki z serowym nadzieniem, a także jakja malowane są na czerwono.
 • Najważniejszy moment Wielkanocy to noc pomiędzy Wielką Sobotą a Niedzielą. O połnocy odbywa się msza, podczas której zostanie ogłoszone zmartwychstanie Chrystusa. Każdy opuszcza kosciół z zapaloną świecą (robi to ogromne wrażenie, tłumy ludzi spacerujący w nocy z płonącymi świecami), a także palone są ogromne stosy/ogniska na placach przy cerkwiach. 
 • W Niedzielę wszyscy się weselą, pozdrawiają słowami Christos Anesti! Na Cyprze, podobnie jak i w Bułgarii istnieje zwyczaj stukania się jajkami, oczywiście ugotowanymi. Osoba, której jajko przetrwa w całości stukanie z jajkami rodziny, będzie miała dużo pomyślności.
 • Tradycyjnym i jedynym prawidłowym świątecznym posiłkiem jest pieczonę na rożnie jagnię popijane dużą ilością czerwonego wina (koniec postu!).
 A moje plany na Wilelkanoc? Cieszę się niezmiernie z tych kilku dni wolnych od pracy i mam zamiar rozpocząć sezon plażowy :)

10 komentarzy:

 1. Ciekawe tradycje :D Te stukanie jajkami to musi być śmieszna zabawa :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe tradycje macie na Cyprze. Udanego Świętowania więc :)

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja juz myslalam, ze ten czas tak szybko leci i znow mamy wielkanoc ;)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny blog :)) bardzo miło sie go czyta !:)
  Czekam z niecierpliwością na kolejne notki i zapraszam do obserwowania naszego bloga ;*

  Ps.Zachęcamy do wykonywania makijaży z naszego bloga i wysyłania nam zdjęć, które my bedziemy publikować na naszym blogu i promować wasze strony :))
  http://make-up-prima-sort.blogspot.com/

  Pozdrawiamy <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Zatem życzę Ci Wesołych Świąt Wielkanocnych :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, gdy święta obchodzi się zgodnie z tradycją. To daje wyjątkowy koloryt. Miłego świętowania!

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie posty :) Hmmm, to wesołych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 8. stukanie się jajkami bardzo mi się spodobało :)) wesołych świąt :))

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo ciekawy wpis :)
  u nas w rodzinie tez zawsze stukamy sie jajkami :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger