Karnawał

Wczoraj oficjalnie rozpoczął się Limassol Carnival Festival, który uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez karnawałowych na całym świecie. Impreza odbywa się 12 dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu i 50 dni przed prawosławną Wielkanocą.

Festiwal karnawałowy to część dziedzictwa kulturowego wyspy, jest wyjątkowy i wyróżnia się spośród innych podobnych uroczystości w Europie. Korzenie karnawału sięgają  czasów starożytnych, natomiast tradycyjne uczty, parady i przebieranki regularnie odbywają się w Limassol od ponad 100 lat. Karnawał obchodzony jest na całym Cyprze, ale właśnie w Limassol jego obchody przybierają największe i najbardziej okazałe rozmiary. 

Radosna celebracja karnawału to okres odnowy i regeneracji, który pomaga optymistycznie pożegnać zimę i przywitać sezon wiosenny. To również czas, w którym mieszkańcy Cypru mogą zapomnieć o codziennych problemach i trudnościach i oddać się szalonej zabawie. 

Karnawał w Limassol organizowany jest przez urząd miasta, który rok rocznie przygotowuje wiele atrakcji - na ulicach pojawiają się (trochę kiczowate moim zdaniem ;) dekoracje, odbywają się przeróżne koncerty i występy artystów lokalnych i zagranicznych, imprezy dla dzieci, a punktem kulminacyjnym jest wielka parada przebierańców. W zeszłym roku liczba uczestników przekroczyła 15000!

Poniżej szczegółowy program tegorocznego festiwalu:
http://www.limassolmunicipal.com.cy/carnival/programme_en.html
Cypryjski karnawał ma bardzo wyluzowany klimat, nie ma nic z wysublimowanej elegancji karnawału w Wenecji, czy super seksownego karnawału w Rio. Cypryjczycy uwielbiają się przebierać, zwłaszcza faceci z upodobaniem stroją się w damskie fatałaszki. Sklepy pękają w szwach od strojów i szalonych akcesoriów dla dzieciaków i dorosłych. Każda szkoła, firma, organizacja urządza zabawy karnawałowe, a knajpy i kluby prześcigają się w wymyślaniu imprez tematycznych.

Tegoroczna parada głównymi ulicami miasta oodbędzie się w ostatni dzień karnawału, czyli niedzielę 25 lutego. A ja mam dla was kilka migawek z poprzednich lat:
2 komentarze:

 1. Choć nie lubię tłumów myślę, że w takim karnawale mogłabym wziąć udział :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Karnawał to zawsze jakaś forma dobrej zabawy, zmiany tożsamości, oderwania się,
  zwłaszcza na Cyprze którego sytuacja polityczna przypomina mi Irlandię północną, niestety...

  Pozdrowienia z francuskiej emigracji, też nad śródziemnym.

  Maciek

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger