Tradycyjna kawa po cypryjsku

 
 
Piątkowe popołudnie to idealny czas na zaparzenie filiżanki kawy. Mimo, iż na Cyprze ogromną popularnością cieszy się kawa na zimno, czyli słynne frappe, to jednak sporo osób pije również kawę parzoną tradycyjnie.
 
Do jej przygotowania używa się małych dzbanuszków z długą rączka, zwany mbrikia lub cezve, które tradycyjnie wykonywane są z miedzi. Cypryjska kawa parzona jest ze świeżych ziaren kawy brazylijskiej.


 
Jak zrobic kawę po cypryjsku:

Na dwie łyżeczki sypanej kawy dodajemy jedną małą filiżankę wody, a następnie cukier, kiedy woda jest nadal zimna. Ilość cukru zależy od tego, czy chcemy by nasza kawa była  słodka glykis (2 łyżeczki), średnia metrios (1 łyżeczka) lub niesłodzona sketos. Dzbanuszki mbrikia są podgrzewane na kuchence lub na małych tackach wypełnionych gorącym piaskiem, który rozprowadza ciepło bardziej płynnie i jednolicie. Po rozpuszczeniu cukru, kawa doprowadzana jest do wrzenia, tworząc na wierzchu kremową pianę znaną jako kaimaki. Kiedy pianka zaczyna bulgotać, to znak, że kawa jest gotowa i możemy dzbanuszek zdjąć z ognia. Cypryjska mała-czarna serwowana jest w niewielkich filiżankach, zawsze w towarzystwie szklanki wody.

Poniższy filmik pokazuje dokładnie jak zaparzyć kawę po cypryjsku:
 

 


 

4 komentarze:

  1. Zaglądałam do Ciebie dawniej, potem chyba zrobiłaś przerwę i przestałam. Będę Cię znowu odwiedzać, cieszę się, że piszesz. Pozdrawiam z Podkarpacia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam czasami mniejsze lub większe zastoje na blogu... Miło mi, że do mnie zaglądasz:)

      Usuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger