Tłusty Czwartek po cypryjsku, czyli Tsiknopempti

 
 
Tsiknopempti rozpoczyna okres karnawału na Cyprze. Jest to dzień, kiedy wszyscy Cypryjczycy spożywają ogromne ilości grillowanego mięsa. Nazwa święta τσικνοπέμπτη pochodzi od greckich słów τσίκνα – tsikna, co dokładnie oznacza zapach grillowanego mięsa, oraz πέμπτη – pemptii, czyli w czwartek. Obchodzony jest dokładnie 11 dni przed Poniedziałkiem Popielcowym (Ash/Clean Monday), oznaczającym w kościele prawosławnym początek Wielkiego Postu.
 
W dzień Tsiknopemptii tradycyjnie wszędzie rozpalane są grille – nie tylko w przydomowych ogródkach, ale też przy sklepach, warsztatach samochodowych, a nawet na budowach. Niech żyją przepisy BHP! ;) Jest to również jedyny dzień w roku, kiedy dym unoszący się nad wyspą porównywalny jest do krakowskiego smogu…
Ja, na przekór okolicznościom, skłoniłam się wczoraj ku polskiej tradycji i skonumowałam małego pączka. Największą ochotę mam na chrust/faworki, których nie jadłam dobrych kilka lat, a które są poza moim zasięgiem...

Wolelibyście celebrować Tłusty Czwatek szaszłykami z grilla czy jednak pączki wygrywają? :)
 
 

6 komentarzy:

 1. Ja bym wolała szaszłyki. Nie przepadam za pączkami, chociaż zawsze jem przynajmniej jednego w tłusty czwartek. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Grilluję co drugi dzień :) Mamy elektrycznego grilla na balkonie i bardzo lubimy grillowane mięso. Zazwyczaj grillujemy, niż smażymy. Więc szaszłyki to dla mnie chleb powszedni. Wybieram pączki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi tez sie strasznie tesknilo za faworkami w tym roku... z braku niektorych typowych dla tego przepisu skladnikow, zrezygnowalam z ich przyzadzenia, po czym kolezanka mieszkajaca w Anglii sprzedala mi przepis na faworki trzyskladnikowe z maki, zoltek i... piwa :) chyba zrobie za jakis czas tak bez okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. pączki są dobre ale szaszłyki lepsze MA

  OdpowiedzUsuń
 5. Wolę faworki i chrusty. Ostatnio jakoś mniej mnie ciągnie do potraw mięsnych. Ale od czasu do czasu skuszę się do potraw z grilla.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger