10 ulubionych książek


W zeszłym roku po facebooku krążył tag, w którym należało wymienić 10 ulubionych książek.  Książek, które były lub nadal są dla nas ważne. Skoro taka wartościowa treść przebiła się w social media, to i ja nie mogłam przejść wobec niej obojętnie. Zainspirowana postanowiłam podzielić się z  Wami moją literacką TOP 10 na blogu.  Poniższa lista ułożona jest w porządku chronologicznym. Zamiast na streszczeniach, skupiłam się na moich odczuciach wobec danej pozycji, natomiast więcej informacji możecie przeczytać klikając w link w tytule.
 

 
1.      Dzieci Bullerbyn - Astrid Lindgren: lektura, którą przeczytałam prawdopodobnie najwięcej razy w życiu, wracałam do niej nawet jako nastolatka. Uwielbiałam Bullerbyn i żałowałam , że nie mieszkam na  szwedzkiej prowincji. Zawsze wyobrażałam sobie, że jestem Lisą i przeżywałam wszystkie książkowe przygody oraz wymyślałam nowe. 
 
2. Krucjataw dżinsach - Thea Beckman: młodzieżowa książka przygodowa, która zaszczepiła we mnie miłość do historii i literatury historycznej, również czytana przeze mnie wielokrotnie.
3.      Mitologia - Jan Parandowski: Przez wiele lat fascynowała mnie Starożytność, a zwłaszcza mityczny świat bogów greckich. Do Mitologii wracałam kilkukrotnie i nie mogłam zrozumiec osób, które twierdził,że to najnudniejsza z lektur szkolnych....
 
4.      Świat Zofii - Jostein Gaarder: filozofia na przestrzeni wieków, czyli książka, która otworzyła mi oczy na różne poglądy, kultury oraz zachęciła do własnych poszukiwań.
 
5.      Ojciec chrzestny  - Mario Puzo: absolutny klasyk, wciągająca fabuła, intrygujące postacie. Puzo to jeden z moich ulubionych pisarzy.
 
6.      Władca Pierścieni - J.R.R. Tolkien: nigdy nie byłam  fanką fantasy, ale trylogia Tolkena zmieniła moje zapatrywanie na ten gatunek. Totalnie wsiąknęłam w świat  Sródziemia, to jedna z tych pozycji, których nie chcesz, żeby się skończyły.
 
7.      Śnieg - Orhan Pamuk: trudna książka o trudnej tematyce, napisana w pięknym stylu. Od niej rozpoczęła się mój romans z Pamukiem  oraz literaturą z Turcją w tle.   
 
8.      Tysiąc wspaniałych słońc - Khaled Hosseini: niesamowicie poruszająca powieść. Bardzo smutna historia, która skłania do przemyśleń. Poza tym pozwala spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na kraje, które z mediów znane są jedynie jako obraz wojny i terroryzmu. Jestem żywo zainteresowana historia oraz kulturą Afganistanu i Pakistanu.
 
9.      Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki - Mario Vargas Llosa : niezwykle „mocna” książka, która wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Dzięki niej odkryłam i pokochałam twórczość peruwiańskiego noblisty.
 
10.  Steve Jobs - Walter Isaacson: mój pierwszy audiobook, odkrycie tego formatu pozwala mi cieszyć się literaturą podczas jazdy samochodem, czy też podczas spacerów.  Poza tym to niezwykle inspirująca biografia i fascynująca historia marki.

 

Przyznam szczerze, że miałam problem z ograniczeniem do dziesięciu sztuk, decydując się finalnie na książki, które bardzo głęboko utkwiły mi w pamięci, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie, które czytałam wielokrotnie...  Zdaję sobie sprawę, że wśród moich ulubieńców większość stanowią światowe bestsellery, raczej nic niszowego. Jestem ciekawa Waszych ukochanych książek. Mamy podobny gust? A może coś Was zaskoczyło?
 
 
 

4 komentarze:

 1. Dzięki Tobie wpadłam na pomysł, żeby raz w miesiącu publikować u siebie wrażenia z przeczytanej w tym miesiącu lektury, W te sposób zmuszę się do czytania, które uwielbiam, a ostatnio porzuciłam na poczet szydełka i "Skalpela" Chodakowskiej.

  Co do Twoich ulubionych typów. Dziękuję za ponowną inspirację. Wśród nich są książki, które od dawna mam zamiar przeczytać, ale jeszcze się za nie nie wzięłam. Po Twojej rekomendacji na pewno to zrobię.
  "Świat Zofii" również sobie cenię i często do niej wracam. Pouczająca a na dodatek z fabułą. Bardzo ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko Clarksona, dla przyjemności Emily Giffin też wszystko, generalnie mało czytam niestety.A i oczywiście Jeesper Juul o dzieciach również wszystkie książki przez niego napisane - wg mnie baza dla każdego rodzica.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Władca pierścieni", "Ojciec chrzestny" i "Dzieci z Bullerbyn" - TAAAAK :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pozycje, ja jak wiesz lubię trochę inny rodzaj literatury.
  Muszę przeczytać " Ojca chrzestnego" inne pozycje z Twojej listy częściowo są mi znane.
  Najbardziej jednak lubię literaturę dokumentalną i faktu. Ostatnio czytam biografie znanych kobiet. całuski

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger