Green Monday

Dzisiaj na Cyprze obchodzimy Green Monday, lub inaczej znany jako Clean Monday, czyli Czysty Poniedziałek. Święto, które rozpoczyna 48 dniowy post przed Wielkanocą. Większość Cypryjczyków należy do kościoła prawosławnego, ale ten zwyczaj praktykowany jest również przez maronitów (czyli między innymi dużą część libańczyków zamieszkujących wyspę).

Podczas postu należy unikać, prócz oczywistych papierosów i alkoholu, wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa nabiału itd, ale ryby i owoce morza są dozwolone. W tym okresie pojawia się wiele postnych produktów, nawet sieciowa pizza Dominos ma w swojej ofercie postną pizze ze specjalnym (bezsmakowym) serem:)

Tradycyjnie podczas Green Monday rodziny spotykają się na obfity obiad. Poniżej zdjęcie przykładowego posiłku:


www.heartcyprus.com
Inną tradycja związaną z dzisiejszym świętem, jest puszczanie latawców przez dzieci. Wróciłam niedawno ze spaceru, wybrałam się z nadzieją na zrobienie fajnych zdjęć, ale niestety na swojej drodze spotkałam tylko 2 dzieciaków z latawcami, które wcale nie chciały wznieść się w powietrze...6 komentarzy:

 1. Ciekawa tradycja. Szkoda, że nie udało się zrobić fotek latawcom. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. same smakołyki :))
  u mnie już ostatnie dni Walentynkowego Konkursu - Serdecznie Zapraszam :))
  mybeautyjoy.blogspot.co.uk/2014/02/walentynkowy-konkurs-rozdanie.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno jest tu sporo pyszności i mołośnocy owoców morza coś znajdą. Szkoda, że nie wyszło z latawcami. Byłyby piękne zdjęcia. Wiatru zabrakło? Mam nadzieję, że spróbujesz za rok. Czas szybko leci i nim się obejrzysz będzie kolejny Green Monday :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Lemessoss , Blogger